Bezmaksas DNS ugunsmūris drošībai!

Iespējams Tu arī esi pamanījis, ka interneta krāpniecības un dažādi kiberuzbrukumi notiek arvien biežāk. Turklāt kiberuzbrukumi tiek veikti ne tikai pret lielu korporāciju mājaslapām un stratēģiskiem web projektiem, bet arī pret privātpersonām – ikdienas interneta lietotājiem. Dažādu ļaunatūru izplatītāju, datu un identitātes zagļu, kā arī citu nelegālo interneta urķu (kiberkrāpnieku) mērķis pamatā ir viens. Ar savām darbībām nelegāli iegūt informāciju, kuru izmantojot varētu kaitēt savam upurim. DNS ugunsmūris ir lielisks papildus drošības veids, lai pasargātu sava uzņēmuma, vai mājas interneta tīklu no kiberuzbrucējiem, kuri iekļauti NIC (.LV domēna vārdu reģistra uzturētāju) un CERT.LV (Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija) sarakstos.

Kas tas ir?!

CERT.LV sadarbībā ar NIC (.LV domēna vārdu reģistra uzturētāju) ir izveidojuši DNS ugunsmūri – bezmaksas rīku individuālu lietotāju un organizāciju pasargāšanai no kiberapdraudējumiem, tādiem kā viltus banku lapas, krāpnieciskas tirdzniecības platformas, vīrusus izplatošas vietnes u.c.

Latvijā regulāri notiek kampaņveidīgas krāpnieciskās aktivitātes – gan viltus vietnes bankas kontu, e-pasta vai sociālo tīklu piekļuves datu izkrāpšanai, gan vīrusu izplatīšanai kibertelpā. CERT.LV novēro šādas kampaņas un operatīvi ievieto šo kampaņu indikatorus ugunsmūrī, lai tā lietotājus pasargātu no identificētajiem apdraudējumiem.

Sistēma nodrošina aktīvu aizsardzību, kā piemēram, ļaunatūras lejupielādes bloķēšana, tādējādi novēršot lietotāju piekļūšanu bīstamajiem resursiem un pārvirzot tos uz brīdinājuma vietni (landingpage). Arī gadījumos, kad ļaunatūra jau ir inficējusi kādu iekārtu, DNS ugunsmūris sniedz iespēju ātrāk identificēt šādas iekārtas, kas sistēmu administratoriem dod iespēju operatīvi veikt seku novēršanu.

Lietošana

DNS ugunsmūra pakalpojums ir BEZ MAKSAS.

To var izmantot ikviens Latvijas interneta lietotājs (gan mājās, gan darbā). Lai nodrošinātu sev vai saviem klientiem šo papildu aizsardzību, jāizmanto NIC rekursīvie DNS serveri:

IPv4: 91.198.156.20
IPv4: 194.8.2.2
IPv6: 2001:678:84::
IPv6: 2a02:503:8::
NIC DNS IP adresi vēlams mainīt maršrutētāja (“rūtera”) vai DHCP servera konfigurācijā, lai nav jākonfigurē pašu iekārtu IP adrešu iestatījumi.

Ja tādas iespējas nav, tad risinājumam nokonfigurējiet pašu datoru atsevišķi.

Pārlūka un operētājsistēmas īpatnību dēļ DNS uzgunsmūra uzstādīšanas procesā iespējama īsa aizture. Ja uzreiz pēc ugunsmūra pieslēgšanas, veicot pārbaudi, neparādās paziņojums par to, ka ugunsmūris ir aktīvs, nogaidiet 1 minūti un mēģiniet vēlreiz. Ja arī tad nekas nemainās, iespējams, uzstādījumos pieļauta kļūda.

Daži piemēri DNS IP adreses iestatīšanā:

Instrukcija kā nomainīt DNS IP adresi uz iekārtām ar Windows 10 operētājsistēmu

[bg_collapse view=”button-orange” color=”#4a4949″ expand_text=”Show More” collapse_text=”Show Less” ]

P.S. Šajā piemērā Windows 10 ir uzstādīts angļu valodā, ja lietojat citu valodu, tad iesakām vadīties pēc simboliem uz ikonām vai pēc Microsoft oficiālās lapas

1. Klikšķinām uz Start jeb Windows ikonas un izvēlamies Settings

starta izvēlne

2. Settings sadaļā izvēlamies Network & Internet

tīkla uzstādījumu izvēlne

3. Tīkla sadaļā izvēlamies Ethernet un Change adapter settings (Wi-Fi tīklam atlasiet Wi-Fi > Manage known networks > izvēlēties tīklu, kuram vēlaties mainīt iestatījumus, un pēc tam atlasiet vienumu Properties.)

tīkla adaptera izvēlne

4. Network connections sadaļā nospiežam labo peles pogu uz Local Area Connections un izvēlamies Properties

tīkla adaptera uzstādījumi

5. Ethernet Properties logā izvēlamies Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) un nospiežam uz Properties

IPv4 uzstādījumi

6. Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) Properties logā izvēlamies Use the following DNS server addresses: ierakstām IP adreses 194.8.2.291.198.156.20 un nospiežam OK pogu

DNS uzstādījumi

7. Nospiežam Close

dialogloga aizvēršana

8. Pārlūka un operētājsistēmas īpatnību dēļ DNS uzgunsmūra uzstādīšanas procesā iespējama īsa aizture. Ja uzreiz pēc ugunsmūra pieslēgšanas, veicot pārbaudi, neparādās paziņojums par to, ka ugunsmūris ir aktīvs, nogaidiet 1 minūti un mēģiniet vēlreiz. Ja arī tad nekas nemainās, iespējams, uzstādījumos pieļauta kļūda.

[/bg_collapse]

Instrukcija kā nomainīt DNS IP adresi uz iekārtām ar Windows 7 operētājsistēmu

P.S. Šajā piemērā Windows 7 ir uzstādīts angļu valodā, ja lietojat citu valodu, tad iesakām vadīties pēc simboliem uz ikonām vai pēc Microsoft oficiālās lapas

[bg_collapse view=”button-orange” color=”#4a4949″ expand_text=”Show More” collapse_text=”Show Less” ]

1. Klikšķinām uz Start jeb Windows ikonas un izvēlamies Control Panel

starta izvēlne

2. Atkarībā no skata Icons vai Category:

starta izvēlnes uzstādījumu poga

2.1 Icons: Atrodam tīkla uzstādījumu ikona ikonu ar uzrakstu Network and Sharing Center un klikšķinām uz viņas

kontrolpanelis

2.2 Category: Atrodam ikonu un klikšķinām uz View network status and tasks

kontrolpaneļa izvēlne

3. Network and Sharing Center sadaļā izvēlamies Change adapter settings

tīkla adaptera izvēlne

4. Network connections sadaļā nospiežam labo peles pogu uz Local Area Connections un izvēlamies Properties

tīkla adaptera uzstādījumi

5. Properties logā izvēlamies Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) un nospiežam uz Properties

IPv4 uzstādījumi

6. Properties logā izvēlamies Use the following DNS server addresses: ierakstām IP adreses 194.8.2.291.198.156.20 un nospiežam OK pogu

DNS iestatījumi

7. Pārlūka un operētājsistēmas īpatnību dēļ DNS uzgunsmūra uzstādīšanas procesā iespējama īsa aizture. Ja uzreiz pēc ugunsmūra pieslēgšanas, veicot pārbaudi, neparādās paziņojums par to, ka ugunsmūris ir aktīvs, nogaidiet 1 minūti un mēģiniet vēlreiz. Ja arī tad nekas nemainās, iespējams, uzstādījumos pieļauta kļūda.

 

[/bg_collapse]

Instrukcija kā uzstādīt DNS ugunsmūri mobilajos telefonos ar Android operētājsistēmu

P.S. Lai telefonā strādātu DNS Ugunsmūris, ir jāuzliek NIC DNS rekursīvais serveris doh.nic.lv

 

[bg_collapse view=”button-orange” color=”#4a4949″ expand_text=”Show More” collapse_text=”Show Less” ]

1. Atveram Iestatījumus (Settings / Hастройки)

iestatījumi

2. Iestatījumu meklētājā ierakstām vārdu dns un parādīsies Privātā DNS iestatījumi

privātais dns ieslēgt privāto dns lv

3. DNS iestatījumos atzīmējam Privātā DNS nodrošinātāja resursservera nosaukums un manuāli ievadām doh.nic.lv, pēc tam Saglabājam.

ieslēgt privāto dns en ieslēgt privāto dns ru

4. Pārlūka un operētājsistēmas īpatnību dēļ DNS uzgunsmūra uzstādīšanas procesā iespējama īsa aizture. Ja uzreiz pēc ugunsmūra pieslēgšanas, veicot pārbaudi, neparādās paziņojums par to, ka ugunsmūris ir aktīvs, nogaidiet 1 minūti un mēģiniet vēlreiz. Ja arī tad nekas nemainās, iespējams, uzstādījumos pieļauta kļūda.

dns pārbaude

[/bg_collapse]

Pārliecinies, vai Tevis uzstādītais DNS ugunsmūris ir aktīvs un vai Tev ir izdevies uzstādīt ugunsmūri:

https://dnsmuris.lv/

Loading

Noderīgs raksts? Dalies ar citiem: