Kas tad ir tas “UI”?

Iepriekšējā rakstā jau nedaudz aprakstīju  UX principus, kurus parasti izmanto UI/UX dizaineri visā pasaulē . Bet ja jūs zināt, ka jums ir jāuzlabo arī lietotāja interfeiss, tad tas attiecās tieši uz UI. Tāpēc iespējams jūs vēlaties uzzināt vairāk par lietotāja interfeisa dizainu.

Šajā ievadrakstā centīšos izskaidrot:

  • UX UI komponenta jēdzienus,
  • identificēt lietotāja interfeisa lietojumprogrammas un
  • atpazīt veiksmīgas lietotāja saskarnes dizaina nozīmi.

Vizuāli vairāk mēs noteikti to visu apskatīsim citos rakstos…

Saskarties ar kaut ko nozīmē mijiedarboties vai sazināties ar to. Jūs varat saskarties ar citiem cilvēkiem un jūs varat saskarties ar datoriem un lietojumprogrammām. Cilvēki to dara katru dienu, lai sazinātos ar kolēģiem un draugiem, izmantojot e-pastu un īsziņas vai tehnoloģiju, piemēram, printeri, mainot tā iestatījumus un saskaroties ar baristu, kamēr viņi mijiedarbojas ar kafijas automātu.

Padomājiet par to, kā izmantojat savas ierīces, lai veiktu jebkādus uzdevumus, piemēram, saņemtu norādes uz vietām, apmeklētu tiešsaistes nodarbības vai pasūtītu ēdienu. Grafiskā lietotāja saskarne jeb GUI (Graphical User Interface) piedāvā interaktīvus vizuālos komponentus, ar kuriem cilvēki var mijiedarboties ekrānā, lai sazinātos ar tehnoloģijām. Konsekvences labad mēs to dēvējam par lietotāja interfeisu, jeb saskarni. Informācija un tās izkārtojums,

  • ikonas,
  • krāsas,
  • teksts,
  • formas un
  • informācija,

… kas ir visa lietotāja saskarne.

Kas notiek, kad kaut kam pieskaraties vai noklikšķināt? Tāda ir arī lietotāja saskarne. Saskarnes ir saistītas ar saziņu, un kopš seniem laikiem cilvēki ir izmantojuši rīkus, lai sazinātos viens ar otru. Alu zīmējumi parāda, ka cilvēki stāstu un notikumu ilustrēšanai izmantoja nūjas. Kociņš kļuva par spalvu, bet spalva kļuva par pildspalvu, ko joprojām izmanto katru dienu, lai nodotu ziņas un paziņotu citiem nodomus. Padomājiet par moderno tastatūru, kas iegūta no rakstāmmašīnas. Cilvēki mijiedarbojās ar rakstāmmašīnu, nospiežot taustiņus ar pirkstiem, lai apkopotu vārdus. Jūs darāt to pašu šodien, kad savā iecienītākajā sociālajā tīklā publicējat statusa atjauninājumu. Saskarnes ir arī par uzdevumiem. Padomājiet par automašīnu. Informācijas panelis ir lielisks lietotāja interfeisa piemērs. Ja vadītājs veic tādu uzdevumu kā gāzes pedāļa nospiešana, automašīna reaģē un spidometrs reaģē uz paneļa, un jūs arī braucat ātrāk. Kad jūs mijiedarbojaties ar tālruni, lai pārbaudītu Wi-Fi signālu un akumulatora uzlādes līmeni, tā ir saziņa…

Labi izstrādāta lietotāja interfeisa nozīmi nevar pārvērtēt. Padomājiet par saskarni medicīnas ierīcē, kas var sazināties ar ārstu, vai lidmašīnas vadības ierīcēm, kas var nodrošināt pasažieru drošību vētrā. To dizaina intuitivitāte var palīdzēt glābt dzīvības. Xerox PARC bija pirmais dators ar grafisko lietotāja interfeisu.

Xerox PARC GUI

Gadu gaitā šī lietotāja saskarne tika uzlabota, un Xerox Star tika laists klajā 1981. gadā kā personālais dators. Daudzu dizaina metaforu, piemēram, darbvirsmas, Windows, izvēlņu un ikonu ieviešana un plaša pielietošana tika un joprojām tiek izmantota arī mūsdienās. Šīs dizaina metaforas palīdzēja lietotājiem pabeigt uzdevumus, saistot pazīstamos garīgos modeļus ar šo jauno nepazīstamo telpu. Vēl viens pavērsiens bija viedtālruņu un planšetdatoru ieviešana, kuros tiek izmantoti vairāku pieskārienu ekrāni, kas atvieglo žestu izmantošanu, lai ar tiem mijiedarbotos. Izstrādātāji un dizaineri varēja ieviest jauninājumus un izveidot lietojumprogrammas, kas darbotos šajās ierīcēs. Jo īpaši šis posms ir radījis pašreizējo lietotāja interfeisa stāvokli. Tā ir visur esoša. To var redzēt visur, sākot no absolūtas lietošanas līdz moderniem elektrisko transportlīdzekļu paneļiem. Nākošo rakstu sērijās es koncentrēšos uz lietotāja interfeisa izmantošanu tīmekļa vietnes dizainā. Tomēr metodes un koncepcijas var attiekties uz dažādiem rezultātiem, piemēram, lietojumprogrammām…

Šajā rakstā jūs īsi un koncentrēti uzzinājāt par lietotāja interfeisa dizainu, tā vēsturi un attīstību, kā arī nozīmi, kāda tā ir ikdienā. Paturot prātā vēsturi un koncepcijas, varat izveidot labāku lietotāja interfeisa dizainu kādai vietnei, jo kā zināms – “viss jaunais ir labi aizmirsts vecais…”

 

Papildinājums kopsavilkumā

 

Kas jāzin par moderna un profesionāla UI dizaina izstrādi?
UI dizains ir process, kurā dizaineri veido digitāla produkta izskatu, sajūtu un mijiedarbību. UI dizains ir svarīga produkta lietotāja pieredzes (UX) sastāvdaļa, jo tas ietekmē to, kā lietotāji uztver un izmanto produktu. UI dizaina mērķis ir radīt interfeisus, kas ir viegli lietojami, patīkami un atbilst lietotāju vajadzībām un gaidām.

Kā pareizi izstrādāt modernu un pārdomātu UI dizainu?
Lai izstrādātu modernu un pārdomātu UI dizainu, ir nepieciešams ievērot dažus pamatprincipus:

  •  Izpētīt lietotāju kontekstu, uzdevumus un motivāciju. Tas palīdz saprast, kāds ir produkta mērķauditorija, kādas ir viņu problēmas un vēlmes, kā arī kāds ir optimālais produkta lietošanas scenārijs.
  •  Izveidot skices, prototipus un testēt tos ar reāliem lietotājiem. Tas palīdz pārbaudīt dizaina hipotēzes, novērst kļūdas un uzlabot dizaina risinājumus.
  •  Ievērot vizuālās hierarhijas, kontrasta, atkārtojuma, līdzsvara un vienotības principus. Tas palīdz radīt skaidru, harmonisku un estētisku dizainu, kas atvieglo lietotāju orientēšanos un informācijas uztveri.
  •  Izmantot saskaņotus krāsu, tipogrāfijas, ikonu un attēlu stilus. Tas palīdz radīt konsekventu un profesionālu dizainu, kas atspoguļo produkta identitāti un vērtības.
  •  Izmantot intuitīvus un atsaucīgus elementus mijiedarbībai. Tas palīdz nodrošināt vieglu un patīkamu produkta lietošanu dažādās ierīcēs un situācijās.

Kādām iemaņām jāpiemīt profesionālam UI dizaina speciālistam?

  •  Radošums un estētiskais “garšas” izjūta. Tas palīdz radīt oriģinālus un pievilcīgus dizainus, kas atšķiras no konkurentiem.
  •  Tehniskas zināšanas par UI dizaina rīkiem un metodēm. Tas palīdz efektīvi realizēt dizaina idejas digitālajos produktos.
  •  Komunikatīvas prasmes un sadarbības spējas. Tas palīdz strādāt kopīgi ar citiem dizaineriem, programmētajiem un klientiem.
  •  Empātija un spēja iejusties lietotāja “ādā”. Tas palīdz ievietot sevi lietotāja vietā un izstrādāt dizainus, kas atbilst viņu vajadzībām un gaidām.

 

Kādus rīkus un programmas ikdienā izmanto UI dizaineri?

UI dizaineriem ir nepieciešami dažādi rīki un programmas, lai veiktu savu darbu efektīvi un radoši. Šeit ir daži no populārākajiem rīkiem un programmām, ko UI dizaineri izmanto ikdienā:

  • **Adobe Photoshop** ir visplašāk izmantotais fotoattēlu un grafikas rediģēšanas rīks, kas ļauj UI dizaineriem veidot un retušēt attēlus, ikonas, logotipus un citus vizuālos elementus. Photoshop ir arī noderīgs prototipu izveidei un interfeisa animāciju veidošanai.
  • **Adobe Ilustrator** ir vektorgrafikas rediģēšanas rīks, kas ļauj UI dizaineriem veidot un rediģēt ilustrācijas, diagrammas, infografikas un citas grafiskas vizualizācijas. Ilustrator ir arī labs rīks ikonu un logotipu izveidei.
  • **Sketch** ir tīmekļa dizaina rīks, kas ļauj UI dizaineriem veidot un rediģēt interfeisa maketus, prototipus un stila vadlīnijas. Sketch ir īpaši piemērots responsīvam tīmekļa dizainam, jo tas ļauj viegli pielāgot maketus dažādiem ekrāna izmēriem un ierīcēm.
  • **Figma** ir tiešsaistes sadarbības rīks, kas ļauj UI dizaineriem veidot un dalīties ar interfeisa maketiem, prototipiem un stila vadlīnijām. Figma ir arī labs rīks komandas darbam, jo tas ļauj vairākiem lietotājiem strādāt pie viena projekta reāllaikā.
  • **Adobe XD** ir prototipēšanas rīks, kas ļauj UI dizaineriem veidot un testēt interaktīvus interfeisa prototipus. Adobe XD ir arī labs rīks sadarbībai ar UX dizaineriem, jo tas ļauj integrēt lietotāju pētījumus un atsauksmes prototipos.
  • **InVision** ir prezentēšanas rīks, kas ļauj UI dizaineriem demonstrēt savus interfeisa maketus, prototipus un animācijas klientiem vai kolēģiem. InVision ir arī labs rīks saziņai ar programmētājiem, jo tas ļauj eksportēt interfeisa specifikācijas un resursus.
  • **Pantone** ir krāsu sistēma, kas ļauj UI dizaineriem izvēlēties un saskaņot krāsas savos projektos. Pantone palīdz nodrošināt krāsu konsekvenci starp dažādām ierīcēm un materialiem.

Protams ir vēl daudz citu rīku, ar kuriem iespējams strādāt UI dizainerim…

 

Kā būtu bez UI?

Bez UI mūsu dzīve būtu daudz grūtāka un garlaicīgāka. Mums būtu jāapgūst sarežģītas komandas un protokoli, lai komunicētu ar tehnoloģiju. Mums būtu jāpieliek daudz vairāk pūļu un laika, lai paveiktu vienkāršus vai sarežģītus uzdevumus. Mums būtu mazāk iespēju izpausties un radīt ar tehnoloģiju palīdzību. Mums būtu mazāk prieka un baudas no tehnoloģijas lietošanas.

Principā bez UI, jeb lietotāja saskarnes un dekoratīvām sarežģītu komandrindu un kodu dekorācijām ikdienišķākās aplikācijas izskatītos pēc kodu un komandu virknējuma to lietošanas laikā – praktiski viss varētu notikt terminālī. Programmētājiem darbs ar termināli, kurā katrai veicamajai darbībai nepieciešams ierakstīt kādu speciālu komandu ir ikdiena – visdrīzāk plašam lietotāju lokam tā būtu neiespējamā misija…

Tāpēc UI ir svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa, kas padara to vieglāku, interesantāku un jautrāku.

Loading

Noderīgs raksts? Dalies ar citiem: