Laba UI/UX dizaina izveidošanas pamatprincipi

Dītera Ramsa 10 laba dizaina principi

Dieter Ram's 10 Principles of Good Design UI/UX dizaina pamatprincipi

Dīters Ramss ir vācu dizainers, kurš visciešāk saistīts ar patēriņa preču uzņēmumu Braun, mēbeļu uzņēmumu Vitsœ un funkcionālisma industriālā dizaina skolu. Viņa neuzbāzīgā pieeja un ticība “mazāk, bet labāk” dizainam ir ietekmējusi dizaina praksi, kā arī 20. gadsimta estētiku un kultūru

Labs dizains ir novatorisks
Neatkarīgi no tā, vai veicat izmaiņas vai darāt kaut ko jaunā veidā, izstrādājat jaunas idejas vai uzlabojat esošos dizainus un strādājat kopā ar jaunām tehnoloģijām, tas viss sniedz jums daudz iespēju būt novatoriskam dizaina jomā.

Labs dizains padara produktu noderīgu
Nav nozīmes tam, cik satriecošs izskatās produkts, ja tas praktiski nav lietojams, jo tas kļūst pilnīgi nevērtīgs. Produkti nav mākslas darbi, ko apbrīnot. Viņi ir paredzēti, lai kalpotu mērķim un atrisinātu problēmu.

Labs dizains ir estētisks
Skaisti priekšmeti liek mums justies ērti. Ja produkts ir skaists, jūs, iespējams, vairāk vēlaties to lietot un vēlēties. Daži var iebilst pret šo punktu, jo jums var būt savs subjektīvs priekšstats par to, kas ir skaists, un daži labi izstrādāti priekšmeti dod priekšroku lietderībai, nevis skaistumam. Neatkarīgi no jūsu gaumes jums var patikt, ka lietas jums apkārt ir skaistas, neatkarīgi no tā, kā jūs definējat skaistumu.

Labs dizains padara produktu saprotamu
Piemēram, durvju rokturi, kas nenorāda, vai tās ir jāstumj vai jāvelk, vai krāni, kas nenorāda, vai tās ir karstas vai aukstas, vienkārši mulsina lietotāju. Pretstats tam ir uzreiz saprotams produkts, kas ir pilnīgi pašsaprotams un informē par to, kas tas ir, kam tas ir paredzēts un kā to lietot. Tas pasargā lietotāju no produkta sabojāšanas vai laika pavadīšanas, lasot lietošanas pamācības.

Labs dizains ir neuzkrītošs
Uzmācīgs produkts ir pārāk izstrādāts produkts. Produkti, kuriem ir tendence neizdoties, ir tie, kas izveidoti, domājot par dizaineru vai ar pieņēmumiem par to, kas varētu būt lietotājs un vai kā viņi tos varētu izmantot. Labākie produkti ļauj lietotājam darīt tieši to, ko viņš vēlas darīt. Šiem produktiem arī jāpalīdz lietotājam efektīvi un laimīgi veikt paredzētos uzdevumus. Dizains nedrīkst kavēt indivīda intuitīvo procesu.

Labs dizains ir godīgs
Labam dizainam nav triku! Tas neizliekas par kaut ko tādu, kas nav, un nemēģina manipulēt ar jums, lai to iegādātos, dodot solījumus, kurus nevar izpildīt. Tam vienmēr ir jāpatur prātā lietotāja intereses, tāpēc tai nevajadzētu mēģināt jums melot vai mēģināt būt par kaut ko tādu, kas nav.

Labs dizains ir ilgmūžīgs
Dizainam vienmēr jābūt rūpīgam līdz pēdējai detaļai un jāizvairās no moderna, kas nozīmē, ka tas nekad nešķiet vecs vai novecojis.

Labs dizains ir rūpīgi izstrādāts līdz pēdējai detaļai
Labam dizainam jābūt vērstam uz detaļām un neko neatstāt nejaušības ziņā. Jāapsver katrs dizaina aspekts, un visiem elementiem ir jākvalificējas kā daļa no šī dizaina. Produkti ir jāizstrādā rūpīgi, rūpīgi un rūpējoties par paredzēto lietotāju.

Labs dizains ir videi draudzīgs
Piesārņojumu var radīt izšķērdēti resursi visā produkta dzīves laikā. Dizainam nevajadzētu būt izšķērdīgam, un tam ir jātaupa resursi, kur vien iespējams, gan fiziski, gan digitāli.

Labs dizains ir pēc iespējas mazāks
Dizainam vienmēr jābūt apzinātam. Viss, kas lietotājam neder, ir jāizslēdz. Ar mazāku jucekli dizains nodrošinās lietotājam lielāku skaidrību.

 

Džeikoba Nīlsena heiristika: 10 lietojamības principi lietotāja interfeisa dizaina uzlabošanai

Jakobs Nīlsens

Džeikobs Nīlsens ir dāņu tīmekļa lietojamības konsultants, cilvēka un datora mijiedarbības pētnieks un Nielsen Norman Group līdzdibinātājs. 1998. gadā The New York Times viņu nosauca par “tīmekļa lapu lietojamības guru”, bet interneta žurnāls – par “lietojamības karali”.

Sistēmas statusa redzamība
Izpētiet savu viedtālruni. Tūlīt pēc tam, kad ekrāns iedegas, tas informē par savu akumulatoru un par Wi-Fi savienojumu, par saņemtajām ziņām, neatbildētiem zvaniem un daudz ko citu. Iedomājieties, cik nedroši jūs justos, ja trūkst šīs informācijas. Sistēma paziņo par savu statusu un palīdz lietotājiem pieņemt labākus, pārdomātākus lēmumus, izmantojot zīmes, ikonas un indikatorus.

Atbilstība starp sistēmu un reālo pasauli
Lietotāji var izdarīt pieņēmumus par to, kā sistēma darbosies, pamatojoties uz viņu iepriekšējo pieredzi ar līdzīgām sistēmām. Jūs varat palīdzēt viņiem pārvarēt sākotnējo diskomfortu, izmantojot valodu, kuru viņi zina.

Lietotāja kontrole un brīvība
Digitālajām telpām, tāpat kā fiziskajām telpām, ir nepieciešamas ātras “avārijas izejas”. Lietotāji bieži nejauši izvēlas sistēmas funkcijas, un viņiem ir nepieciešams skaidri iezīmēts veids, kā atstāt nevēlamo pozīciju, neveicot paplašinātu dialogu. Tātad, atbalstiet atsaukšanas un pārtaisīšanas funkcijas.

Konsekvence un standarti
Konsekvence ir atslēga. Pogai “Iesniegt” vienā lapā vajadzētu izskatīties vienādi visā vietnē jebkurā lapā. Ja vienā lapā rādāt informāciju noteiktā formātā, tai visās lapās vajadzētu izskatīties vienādi.

Kļūdu novēršana
Rūpīgs dizains, kas novērš problēmas rašanos, ir pat labāks par labiem kļūdu ziņojumiem. Noņemiet nosacījumus, kas var radīt kļūdas jūsu dizainā, vai meklējiet tos un sniedziet lietotājiem apstiprinājuma iespēju, lai viņi varētu pieņemt apzinātu lēmumu, pirms kaut ko pieskaras vai atlasa.

Atzīšana, nevis atsaukšana
Ļaujiet lietotājiem atpazīt informāciju lietotāja saskarnē, nevis gaidīt, ka viņi to atcerēsies vai atsauks. Vienkārši sakot, nelieciet lietotājiem strādāt vairāk, nekā nepieciešams! Padariet savu navigāciju pēc iespējas skaidrāku, detalizētāku un vienkāršāku. Piedāvājiet viņiem padomus, atgādiniet viņiem, kad ir jādara kaut kas laika ziņā jutīgs, un paziņojiet viņiem, ja ir mainīts ekrāns vai process.

Lietošanas elastība un efektivitāte
Vienkārši sakot, jūsu sistēmai jābūt veidotai tā, lai to varētu izmantot gan pieredzējuši, gan nepieredzējuši lietotāji. Padomājiet par tādas sistēmas izveidi, kurā jauns lietotājs var atrast veidu, kā veikt uzdevumu, nezinot nekādus īsceļus. Tomēr arī izveidojiet savu sistēmu tā, lai pieredzējis lietotājs varētu izmantot īsinājumtaustiņus, lai ātri un efektīvi pabeigtu darbību.

Estētisks un minimālistisks dizains
Atstāj fantastisku pirmo iespaidu! Lietotāji pamana estētiku vai to, cik vizuāli pievilcīga ir jūsu sistēma jau pirmajās 50 milisekundēs pēc nokļūšanas lapā, kas ir desmit reizes ātrāk, nekā nepieciešams, lai to izlasītu. Tas nozīmē, ka jums ir jāpārliecinās, ka izveidojat un nostiprināt savas sistēmas zīmola identitāti un uzticamību.

Palīdziet lietotājiem atpazīt, diagnosticēt un atgūties no kļūdām
Labam kļūdas ziņojumam ir jābūt pieklājīgam, viegli saprotamam, precīzam, konstruktīvam, skaidri redzamam, un tam ir nepieciešams pēc iespējas mazāk laika, lai novērstu problēmu, kā arī izglītotu lietotājus.

Palīdzība un dokumentācija
Lai gan ir vēlams, lai jūsu sistēmu varētu izmantot bez dokumentācijas. Ir svarīgi, lai šāda informācija būtu: viegli atrodama, koncentrēta uz lietotāja uzdevumu, ietvertu faktiskās darbības, kas viņam jāveic, un tā nedrīkst būt pārāk liela.

Bena Šneidermana 8 interfeisa dizaina zelta likumi

Ben Schneiderman

Bens Šneidermans ir amerikāņu datorzinātnieks, izcils universitātes profesors Merilendas Universitātes Datorzinātņu departamentā / UMIACS – Dr. Ben Schneiderman

Tiecieties pēc konsekvences
Konsekvence ir ļoti svarīga, lai visā vietnē saglabātu vienveidību neatkarīgi no tā, vai tas ir izkārtojums, pogas izmērs, krāsu kods vai lapas rakstīšanas laikā izmantotais tonis. Konsekvence ļaus jums noteikt savu identitāti un neļaus lietotājiem pamest jūsu vietni.

Ļaujiet biežiem lietotājiem izmantot īsceļus
Padomājiet par iespēju lietotājiem ar dažiem klikšķiem piekļūt visiem jūsu vietnes apgabaliem. Lai to paveiktu, izvēlnē ir jāizveido laba hierarhija un jāpaskaidro lietas. Apsveriet iespēju iekļaut funkcijas gan pieredzējušiem, gan iesācējiem lietotājiem, piemēram, īsinājumtaustiņus vai makro iespējas.

Piedāvājiet informatīvas atsauksmes
Ja lietotāji ir pabeiguši vai pabeidz darbības jūsu vietnē, vislabāk ir sniegt atsauksmes pēc iespējas ātrāk, lai viņi varētu saprast, kur viņi atrodas sistēmā.

Dizaina dialoglodziņš, lai nodrošinātu aizvēršanu
Visām mijiedarbībām ir jābūt sākumam, vidum un beigām. Kad uzdevums ir pabeigts, iespējams, nomieriniet savus lietotājus, sniedzot viņiem informatīvas atsauksmes un precīzi definētas izvēles iespējas nākamajai darbībai, ja tādas ir. Neļaujiet viņiem minēt!

Piedāvājiet vienkāršu kļūdu apstrādi
Interfeiss jāveido tā, lai novērstu pēc iespējas vairāk kļūdu. Ja kaut kas noiet greizi, sistēmai ir jānodrošina, lai lietotāji varētu viegli saprast un atrisināt problēmu. Laba ideja ir parādīt skaidrus kļūdu paziņojumus un aprakstošus padomus, lai atrisinātu problēmu. Šie ir vienkāršu veidu piemēri, kā tikt galā ar sistēmas kļūdām.

Ļaujiet viegli mainīt darbības
Atklājot, ka pēc kļūdas pieļauta iespēja “atsaukt”, ir milzīgs atvieglojums. Jūsu lietotājiem vajadzētu justies mazāk satrauktiem un biežāk izpētīt iespējas, ja viņi zina, ka ir vienkāršs veids, kā atsaukt visas kļūdas. Šis noteikums attiecas uz jebkuru darbību, darbību secību vai datu ievadi jūsu sistēmā. Tas var būt no vienas pogas līdz pilnīgam darbību kopumam.

Atbalstiet iekšējo kontroles lokusu
Ir svarīgi nodrošināt lietotājiem kontroli un brīvību, lai viņi justos kontrolējuši sistēmu, nevis otrādi. Kā dizainers mēģiniet izvairīties no pārsteigumiem, pārtraukumiem un visa, ko lietotāji nav pieprasījuši. Lietotājiem vajadzētu būt tiem, kas uzsāk darbības.

Samaziniet īstermiņa atmiņas slodzi
Mūsu kā lietotāju uzmanības līmenis var būt ierobežots, tāpēc viss, ko varat darīt, lai lietotājiem atvieglotu darbu, ir abpusēji izdevīga situācija. Lietotāji var labāk atpazīt informāciju, nevis to atcerēties. Centieties, lai saskarnes būtu vienkāršas un konsekventas, un ievērojiet modeļus, standartus un konvencijas. Tas var veicināt labāku atpazīšanu un lietošanas vienkāršību. Atkarībā no lietotāju mērķiem varat pievienot dažādas funkcijas, kas viņiem palīdzētu. Piemēram, e-komercijas iestatījumos var tikt parādīts nesen skatīto vai iegādāto preču saraksts.

Noslēgumā:
Lai gan heiristiskus lēmumus var pieņemt viegli, noteikumu un vadlīniju kopuma ievērošana palīdz norādīt pareizo virzienu un ļauj identificēt nozīmīgas lietojamības problēmas jau izstrādes procesa sākumā. Šīs vadlīnijas attiecas uz lielāko daļu lietotāja saskarņu. Varat smelties iedvesmu no šiem piemēriem, lai izstrādātu savu heiristikas kopu, vai arī varat tos apvienot, lai palīdzētu izprast un atrisinātu savas dizaina problēmas.

Loading

Noderīgs raksts? Dalies ar citiem: