Mazliet par Node un NPM.
Šajā rakstā Jūs uzzināsiet, kas ir Node.js un npm un kā komandrindā izmantot pamata komandas Node un npm.
1886. gadā pirmo ar iekšdedzes dzinēju darbināmo automašīnu izgudroja Karls Benzs. Drīz pēc tam parādījās daudzas automašīnas, kas izmantoja iekšdedzes dzinēju, lidmašīnas, motocikli un laivas. Cilvēku atjautība lika izmantot iekšdedzes dzinēju vietās, par kurām izgudrotājs, iespējams, nebija iedomājies. Tas pats notika ar JavaScript. Tagad ir pieejamas jaunas JavaScript vides, piemēram, Node un npm.
Kā radās Node.js ?
JavaScript sākumposms atrodas pārlūkprogrammā. Tā ir vide, kurā tas tika izmantots vairākus gadus. Būtībā tā bija tikai Front-End , jeb noformējuma valoda. Pēc tam 2009. gadā izstrādātājs Raiens Dao nolēma izmantot Google JavaScript V8 dzinēju un likt tam darboties serverī. Ne vienmēr ir viegli būt novatoriskam un izgudrot kādas jaunas noderīgas inovācijas. Daudzi šaubījās, vai tas vispār ir iespējams. Tomēr ideja izdevās veiksmīgi, un aizvien vairāk cilvēku sāka tajā iesaistīties. Tā radās Node.js un kā JavaScript kļuva par valodu gan Front-End, gan Back-End izstrādātājiem.
Kas īsti ir Node.js ?
Node.js ir atsevišķa atsevišķa vide. Tas nozīmē, ka Node.js var darboties vairākos iestatījumos. Piemēram, komandrindā, darbvirsmas lietojumprogrammā vai tīmekļa lietotnes “back-endā”. Pirms Node.js ieviešanas izstrādātājiem bija jāizveido Back-End sistēmas citās tehnoloģijās un valodās, piemēram, PHP, Python, C-sharp (C#), Ruby un Java. Kad Node.js kļuva pieejams, “back-endā” vai servera pusē bija iespējams izmantot JavaScript.
var http = reqire('http');
http.createServer(function (req, res)
{
res.writeHead(200);
res.end('Sveika Pasaule');
}).listen(8080);
Tas nozīmē, ka šodien jūs varat rakstīt “kaudzēm” pilnas funkcionalitātes JavaScript programmas. Citiem vārdiem sakot, jūs varat rakstīt JavaScript klienta pusē un serverī.
Kas ir NPM ?
Vietnē Node.js ir pakotņu pārvaldnieks ar nosaukumu npm, kas apzīmē Node Package Manager. Pakešu pārvaldnieks ļauj izmantot lielu skaitu bibliotēku un ietvaru kā Node.js moduļus. Npm modulis ir atsevišķs koda fragments, kas ir publicēts npm vietnē. Dažreiz npm modulis tiek saukts arī par npm pakotni. Tagad, kad esat uzzinājis par Node.js, jums var rasties jautājums, kā to izmantot lokāli. Node.js un npm ir vai nu iepriekš instalēti jūsu datorā, vai arī tie ir jāinstalē. Pēc instalēšanas varat mijiedarboties ar Node.js un npm no komandrindām.
Piemēram, jūs varat palaist komandu node datora komandrindā.
node -v
V16.14.0
To sauc arī par shell (gliemežvāku), vai termināli. Tādā pašā veidā varat palaist komandu npm.
npm -v
8.6.0
Jums var rasties jautājums, kāpēc jums ir jāpalaiž šīs komandas. Tas ir tāpēc, ka jūs izmantojat komandu node, lai palaistu JavaScript failu vai tieši izpildītu JavaScript kodu.
node app.js
Jūs izmantojat komandu npm, lai instalētu jebkuru mezgla moduli no npm repozitorija.
Piemēram, varat instalēt moduli ar nosaukumu lower-case (mazie burti).
# install
npm install lower-case
Pēc instalēšanas varat importēt šo moduli un izmantot tā funkcijas, lai kodā pārveidotu virknes uz mazajiem burtiem.
import { lower-case, localLowerCase } from "lower-Case";
lowerCase("Word"); //=>"word"
Ja vēlaties sākt jaunu projektu, vispirms atveriet savā datorā mapi, kurā vēlaties ievietot projekta failus, un pēc tam palaidiet komandu npm.
npm init
{
"name": "mana-superprojekta-pakotne",
"version": "1.0.0"
}
Kāds sakars šeit ir JSON ?
Šie projekti var būt dažādas formas un izmēra, taču tiem visiem ir vismaz viena kopīga iezīme — fails package.json, kas tiek izveidots pēc komandas npm izpildes. Failā package.json ir visas instrukcijas par visiem mezglu moduļiem, kas tiek izvilkti no atvērtā koda moduļu npm krātuves. Npm repozitorijā ir aptuveni 11 miljoni moduļu. Tas nozīmē, ka jūs varat iegūt tūkstošiem stundu vērtu citu izstrādātāju kodējumu, palaižot komandu npm install un pievienojot pakotnes nosaukumu. Instalējamo bibliotēku piemēri ir React, Webpack, Bootstrap un Angular Core.
npm i react
npm i webpack
npm i bootstrap-vue
npm i @angular/core
Fails package.json tiek atjaunināts, kad instalējat jaunu pakotni. Tas izseko visu, kas jums ir jāinstalē jūsu projektā. Tas padara šādus projektus viegli pārnēsājamus. Piemēram, ja esat izveidojis projektu ar noteiktu skaitu dažādu mezglu pakotņu, tās visas ir norādītas failā package.json. Viss, kas jums jādara, ir jākopīgo šo failu, piemēram, ar saviem kolēģiem. Viņiem var būt tieši tāda pati iestatīšana savās mašīnās, vienkārši palaižot komandu npm install. Šī instalēšanas komanda nolasa paketes package.json saturu un instalē visas nepieciešamās pakotnes, ko dēvē arī par atkarībām. Dažreiz atkarībām ir arī savas atkarības. Bieži gadās, ka, palaižot npm instalēšanas komandu, jūsu projektā mapē mezgla moduļi tiek instalētas vairākas mezglu pakotnes 100 megabaitu vērtībā.
Šajā rakstā jūs uzzinājāt par Node.js izcelsmi.
Atbildēt
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.