CSS absolūtās un relatīvās mērvienības

Tīmekļa lapa, kā jūs to zināt, ir divdimensiju. Citiem vārdiem sakot, tai ir platums un augstums. Ir vairāki citi veidi, kā to izteikt, piemēram, vertikāli un horizontāli, garums un platums, x un y ass utt. Vēl viena tīmekļa lapas īpašība ir tās lielums, kas var būt statisks vai dinamisks. Kad esat saskāries ar pietiekami daudz CSS koda, ievērosiet vairākus dažādus veidus, kā viena un tā paša īpašuma vērtības var deklarēt, izmantojot dažādas mērvienības. Lielākā daļa šo mērvienību tiek izmantotas, lai ņemtu vērā tīmekļa lapas dinamismu un dimensiju.

Apskatīsim visplašāk izmantotās mērvienības. Tās var plaši iedalīt kategorijās kā absolūtās un relatīvās vienības.

Absolūtās vienības

Absolūtās vienības ir nemainīgas dažādās ierīcēs, un tām ir noteikts izmērs. Tas ir noderīgi tādām darbībām kā lapas drukāšana. Tā nav tā noderīgākā un labākā noformējuma veidošanas praske, ja runa ir par daudzām mūsdienās izmantotajām ierīcēm, kurām ir dažādi ekrāna izmēri un katram nepieciešams pielāgoties. Šī iemesla dēļ absolūtās vienības tiek izmantotas, ja ir zināms tīmekļa lapas lielums un tas paliek nemainīgs.

Absolūto vienību tabulu var redzēt zemāk:

Vienība – Unit

Nosaukums – Name

Atbilstība – Comparison

Q Ceturtsaļmilimetri – Quarter-millimeters 1Q = 1/40th of 1cm
mm Milimetri – Millimeters 1mm = 1/10th of 1cm
cm Centimetri – Centimeters 1cm = 37.8px = 25.2/64in
in Collas – Inches 1in = 2.54cm = 96px
pc * Picas 1pc = 1/6th of 1in
pt Punkti – Points 1pt = 1/72nd of 1in
px Pikseļi – Pixels 1px = 1/96th of 1in

* Pica ir tipogrāfiska mērvienība, kas atbilst aptuveni 1⁄6 collas vai no 1⁄68 līdz 1⁄73 pēdas.

“Pica” ir viens no CSS mērvienībām, ko izmanto, lai definētu fontu lielumu. 1 pica ir 16 punkti. Tas ir 0.1667 collas (aptuveni 4.22 milimetri) un ir bieži izmantots drukas dokumentos. Lietojot “picas” mērvienību, var precīzāk kontrolēt fontu lielumu drukas dokumentos salīdzinājumā ar citiem mērvienībām, piemēram, “px” vai “em”.

No tiem īpašību noteikšanai visbiežāk tiek izmantoti pikseļi un centimetri.

Relatīvās vērtības

Kad veidojat tīmekļa lapu, tajā gandrīz nekad nebūs tikai viens elements. Pat tādu konteineru gadījumā kā elastīgās kastes un režģi parasti ir vairāk nekā viens elements, kam tiek piemēroti noteikumi. Relatīvās vērtības tiek definētas “attiecībā” ar citiem elementiem, kas atrodas vecākelementā. Turklāt tie ir definēti “attiecībā” pret skata logu vai redzamās tīmekļa lapas izmēru. Ņemot vērā tīmekļa lapu dinamisko raksturu mūsdienās un izmantoto ierīču mainīgo izmēru, daudzos gadījumos ieteicams izmantot relatīvās vienības. Tālāk ir sniegts dažu svarīgu relatīvo vienību saraksts.

Vienība – Unit

Apraksts un relativitāte – Description and relativity

em Vecāka fonta lielums, ja tāds ir.
ex x-koordināta vai fonta elementa augstums.
ch Fonta rakstzīmes platums.
rem Saknes elementa fonta lielums.
lh Vērtība aprēķināta vecākelementa līnijas augstumam.
rlh Vērtība, kas aprēķināta saknes elementa līnijas augstumam, kas ir <html>.
vw 1% no skata loga platuma.
vh 1% no skata loga augstuma.
vmin 1% no skatvietas mazākās dimensijas.
vmax 1% no skatvietas lielākās dimensijas.
% Apzīmē procentuālo vērtību attiecībā pret tā vecākelementu.

 

Kopsavilkumā:

Daudzas no šīm vienībām tiek izmantotas attiecībā uz fontu relatīvo lielumu. Dažas vienības ir piemērotākas atkarībā no relatīvā konteksta. Tāpat kā tad, ja skatvietas izmēri ir svarīgi, piemērotāk ir izmantot vw un vh. Plašākā kontekstā visbiežāk izmantotās relatīvās vienības ir procenti, em, vh, vw un rem.

Līdzīgi kā iepriekš apskatītajām absolūtajām un relatīvajām vienībām, noteiktām īpašībām ir savs pieņemamo vērtību kopums, kas jāņem vērā. Piemēram, uz krāsu balstītiem rekvizītiem, piemēram, backgroundcolor, būs tādas vērtības kā heksadecimāls, rgb(), rgba(), hsl(), hsla() un tā tālāk. Katrs īpašums ir jāizpēta individuāli, un praktizēšanās ar kodu palīdzēs jums izlemt, kura no šīm mērvienībām ir vispiemērotākā.

 

 

Loading

Noderīgs raksts? Dalies ar citiem: